kontakt z MDK
Młodzieżowy Dom Kultury
w Bartoszycach
11-200  Bartoszyce ,
ul. Boh. Warszawy 6
tel. (89) 762 38 05

mdkbart@wp.pl  
 
 
 
 
WSPÓŁPRACUJEMY Z :
 
 
 
 
 

 


 

SYLWESTER NOWOKUŃSKI
      | modyf: MDK 2020-04-2, 12:24 | 1676 odsłon
serwiszglossie

 Temat: Doping i jego wpływ na organizm człowieka.

1.Doping-jest to podwyższenie wydolności fizycznej zawodnika za pomocą niedozwolonych środków farmakologicznych.

2.Możemy rozróżnić dwie grupy środków o różnym zastosowaniu:

- środki do wysiłków krótkotrwałych

- środki do wysiłków długotrwałych

3.Środkami zakazanymi przez prawo:

- pobudzające:morfina, petydyna, amfetamina, kokaina, efedryna

- anaboliczne ? chemiczne syntetyzowane w laboratorium np. dianabol

- przeciwbólowe:morfina,petydyna

- hormonynp:ACTH

- moczopędne tiamteren, furosemid

4.Środki te mają działanie uboczne, nawet stosowane w małych dawkach. Lekarze wypowiadają się, że doping jest niebezpieczny,mimo to wiele osób nadal je stosuje.

5.Widoczne skutki uboczne: powiększenie się porów, pojawienie się trądziku, rozstępy, łysienie.

6.Niewidoczne zmiany w organizmie człowieka :Pod wpływem wysokich dawek przez dłuższy okres czasu kobiety i męszczyźni są bardziej agresywni, co zraża ludzi, nie kontrolowanie własnych zachowań. Następstwem jest depresja.

Nadmiar testosteronu łatwo powoduje wystąpienie niektórych cech żeńskich jak: tworzenie się piersi, skłonność do odkładania tłuszczu i niezwykle miękkie mięśnie.

Stosowanie sterydów anabolicznych zwiększa ryzyko choroby serca. Inne czynniki to stres wysokie ciśnienie krwi, oraz wzrost masy ciała.

Sterydy wpływają szkodliwie również na funkcjonowanie nerek. Podstawowym zadaniem nerek jest filtrowanie i wydalanie toksycznych produktów.

Przy użyciu sterydów może nastąpić zniszczenie wątroby. Zespół zwany Peliosis Hepatis jest rzadki, ale stanowi poważne zagrożenie dla życia gdyż zazwyczaj wykrywany jest zbyt późno.

Testosteron i inne sterydy mogą spowodować wzmocnienie systemu odpornościowego oraz brak wrażliwości na wirusy.

Ciało łatwo upodatnia się na te środki przez co muszą być one zażywane systematycznie aby nie doprowadzić do poważniejszych powikłań bądź do śmierci.

7.Odczuwalne objawy podczas stosowania Dopingu:

-bóle głowy

-bólem oczu

-bezsennością

-bóle brzucha połączone nieraz z wymiotami, oraz biegunką.


W związku ze zbliżającymi się wakacjami , długimi, ciepłymi weekendami proponuje zapoznać się z zasadami bezpiecznego zachowania się nad akwenem wodnym i w górach. Poniżej zamieszczam linki odnoszące się do powyższych zagadnień.Witam, polecam publikację dotycząca sfery mentalnej zawodnika, temat ważny dla każdego szkoleniowca.

  „11 kluczowych elementów przygotowania mentalnego w sporcie” autorstwa Radosława Wyrzykowskiego traktuje o tym jak ważne w grze każdego sportowca jest przygotowanie mentalne.

W książce Radosław Wyrzykowski uważnie przygląda się czynnikom mentalnym mającym wyraźny wpływ na grę profesjonalnych siatkarzy. Z zebranej przez lata wiedzy autor wyodrębnia jedenaście czynników, które odnosi bezpośrednio do poszczególnych meczów mistrzostw świata 2018, co czyni publikację niezwykle praktyczną i innowacyjną. Celem wydania książki jest zwrócenie uwagi na kwestie mentalne w sporcie oraz na to jak ważna jest „głowa” w spotkaniach o stawkę. Autorowi przyświeca hasło: „Jeśli na treningu poci się ciało, powinien również pocić się mózg”.

Publikacja jest dostępna bezpłatnie na stronie:
 

Witam, 

Polecam obejrzeć wywiad z wybitnym siatkarzem Tomaszem Wójtowiczem, uznawanym w latach 70 najlepszym siatkarzem na świecie, mistrz olimpijski z 76'roku mistrz świata z 74', człowiek wielu talentów. Przez wiele lat komentator meczów piłki siatkowej w polsat sport. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie zmaga się z chorobą nowotworową.

 

Legenda - nasz mistrz Tomasz - Polsat Sport

 


Rozgrzewka  - przygotowanie motoryczne.

Prezentowany zestaw zawiera ponad 30 ćwiczeń, które jako całość mogą stanowić osobną jednostkę treningową o charakterze sprawnościowym (stabilizacja/prewencja), a podzielenie ich na 3 grupy może stworzyć przykłady modelowych rozgrzewek do naprzemiennego przeprowadzania przez cały sezon. Warto zwrócić uwagę na znaczną ilość ćwiczeń angażujących i mobilizujących w różnych płaszczyznach stawy biodrowe.

Funkcjonalna mobilność w tych centralnych stawach człowieka jest podstawą do minimalizowania ruchów kompensacyjnych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i stawach kolanowych, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko urazu w tych segmentach. Kolejna grupa, na którą warto zwrócić uwagę, to ćwiczenia aktywujące CUN. Kolokwialnie można rzec, rozgrzewające mózg. Wszystkie ćwiczenia jednonóż, wytrącające ćwiczącego z równowagi, z jednoczesnym zadaniem utrzymania jej, spełniają kryteria aktywacji obu półkul mózgowych. Typ ćwiczeń prezentowanych w rozgrzewce dynamicznej, po opanowaniu podstaw stabilizacji (patrz „Stabilizacja od zera" dostępne na stronie www.mlodziezowasiatkowka.pl) oraz techniki mogą i powinny być wprowadzane jak najwcześniej, już na poziomie szkoły podstawowej.


Poniżej prezentuję listę nagrań.

Po kliknięciu na wybrane zagadnienie, zostanie wyświetlony materiał.


 

 

  

 

 

Kolejny temat z  zakresu prewencji.

Poniżej link do szkolenia z prewencji czyli jak zapobiegać urazom w siatkówce ale również piłce ręcznej czy koszykówce.

https://youtu.be/GI_cCXB1bM8?list=PLd7uPGSe6IR7yjAYamGpt3vbgzfeelmsR

Na filmie  pokazane są szczegóły ćwiczeń, które mają odpowiedzieć na pytanie, co robić aby mieć zdrowego sportowca -siatkarza. Te szczegóły są ważne, ponieważ ćwiczenia muszą być skuteczne. Skuteczność, to powinno być słowo-klucz działań trenera, szczególnie w tym zakresie. Ćwiczenie mobilizacji i stabilizacji ściśle korelują ze sobą w takim stopniu, że można powiedzieć: nie ma stabilizacji bez mobilizacji.

 

Ryszard Biernat pokazuje zestaw ćwiczeń dobrany pod kątem piłki siatkowej. Uwzględnił też prewencję urazów barków. 

Można znaleźć również odpowiedź na wiele zapytać: czy ćwiczyć z gryfem czy z hantlami, jak dobrać obciążenie do ćwiczeń, ile ruchów najlepiej wykonać, różnica w ćwiczeniach pomiędzy dziewczynami a chłopcami, jak wykonać ćwiczenie, aby było ono skuteczne. Każde ćwiczenie ma swój cel do osiągnięcia może niektóre pozycje jest trudno od razu wykonać ale droga do celu jest wspaniała.

W tkankach miękkich (skóra, mięśnie, powięź) wskutek przeciążenia może powstawać nadmierne napięcie. W efekcie bardzo często dochodzi do powstania stwardnień w mięśniach bolesnych lub zmian zwyrodnieniowych w obrębie ścięgna lub więzadła i co za tym idzie, ich osłabienia, skrócenia, zmniejszenia wytrzymałości i sprężystości Poprzez odpowiednią mobilizację stosowaną systematycznie można nie dopuścić do tych problemów lub nawet je odwrócić. Punktem wyjścia jest odpowiedź na pytanie, gdzie boli i jak boli. Technika wykonywana tych ćwiczeń powinna być opanowana przez prowadzącego, ponieważ istotny jest kierunek rozciągania (działanie prostopadłe do bólu) oraz odpowiednie jego wspomaganie poprzez nacisk do pewnego bólu.


Stabilność jest zdolnością do wykorzystywania struktur organizmu w najbezpieczniejszy i najefektywniejszy sposób w odpowiedzi na narzucone zadania funkcjonalne. W procesie rehabilitacji jak i podczas wykonywania ćwiczeń jako podstawę do oceny funkcjonalnej bierze się pod uwagę ustawienie kompleksu lędźwiowo-miednicznego oraz odcinka piersiowego kręgosłupa wraz z żebrami. W zależności od ustawienia tego kompleksu oraz napięcia mięśni tułowia mają one wpływ na obciążenie całego ciała w płaszczyznach przednio-tylnej, bocznej oraz horyzontalnej. Jakiekolwiek nieprawidłowości w tym układzie mają swoją odpowiedź w innych częściach ciała, które aby wykonać określone zadania ruchowe wykorzystują kompensacyjny schemat ruchowy. W wyniku tego dochodzi do osłabienia mięśni stabilizujących poszczególne stawy oraz zaangażowania innych mięśni, które przejmują rolę tych pierwszych kosztem osłabienia swojej głównej funkcji.

Trzeba pamiętać o trzymaniu napiętych mięśni brzucha i grzbietu oraz wytrzymaniu w pozycji określonego czasu (dopasowany do indywidualnych możliwości od 30 do 120 sekund), pamiętając przy tym o napiętych mięśniach brzucha i miarowym oddychaniu. Ważna jest systematyczność i technika wykonywania.

Bardzo ważna z punktu widzenia siatkówki jest prewencja urazów barku. Należy określić gdzie jest zaburzenie, a gdzie rozciągnięcie mięśni. Podczas wykonywania ćwiczenia ruch ma wykonywany odwrotnie poprzez odwracanie w ćwiczeniu schematu, który jest niedobry. Pytanie jak robić żeby zmniejszyć napięcie na grzbiecie. Należy uwzględnić 4 cele w kompleksie barkowym: rotacja górna łopatki, obniżenie łopatki odchylenie w tył i rotatory. Wszystkie elementy prewencji spełnione są wówczas w jednym takim ćwiczeniu. Ruch łopatki w dół jest decydujący, inne mięśnie stabilizują.

 

Zawsze ważne są komendy jakie się wydaje ( na czym się koncentrujemy), aby było właściwe zrozumienie ruchu. Wnikliwe przeanalizowanie ćwiczeń pokazanych na filmie i ich realizowanie jest niezbędne do prawidłowego rozwoju zawodnika.

 

 

26.03 2021 r.

 

 

Tematem spotkania jest szeroko rozumiana prewencja treningowa w kontekście kształtowania motorycznego. Skupimy się również na znaczeniu funkcji stawu skokowego w odniesieniu do jego wpływu na staw kolanowy. Prezentacja i webinar skierowany jest do nauczycieli i trenerów.

https://tiny.pl/rk4rj 

Prewencja_trening_SOS (mlodziezowasiatkowka.pl)


26.02.2021 r.

Wraz z rozwojem wiedzy  na temat skuteczności poszczególnych ćwiczeń i ich wpływie na stan układu ruchu, należy weryfikować przydatność, często powszechnie stosowanych ćwiczeń. Okazuje się bowiem, że niektóre z nich, nie dość, że są mało efektywne, to jeszcze mogą mieć niekorzystny wpływ na nasz aparat ruchu. Oto 5 ćwiczeń, których należy unikać.


Poza tym proponuje obejrzeć ciekawy wywiad z Michałem Kubiakiem.
pozdrawiam

12.02.2021 r. 

Temat: profilaktyka zdrowotna, prawidłowa postawa ciała, prawidłowe oddychanie


Żeby działać prewencyjnie należy zacząć od prawidłowej postawy ciała. Następnym etapem będzie nauka prawidłowego oddychania, które z kolei jest warunkiem wstępnym do prawidłowego napinania mięśni tułowia. A to z kolei jest niezbędnym warunkiem do utrzymania stabilizacji tułowia. A stabilny tułów to mniej urazów.


Prawidłowa postawa

Zakładamy więc, że każdy uczeń potrafi przyjąć, skorygować i utrzymać prawidłową postawę. Możemy więc przejść do abc stabilizacji. Takie „przedszkole” stabilizacji można, a nawet trzeba stosować w każdej grupie wiekowej, nie tylko wśród młodzieży. Najczęściej starsi zawodnicy mają zaległości w podstawach i im również taka „przedszkolna” lekcja bardzo się przyda. 

link do całego materiału :https://tiny.pl/rp5pt

z ciekawostek proponuje historię mistrza  " Muhammad Ali" SYLWETKI MISTRZÓW ODC. 1 | Muhammad Ali - YouTube


04.02.2021 r.

Przygotowanie mentalne w pracy trenera, zachęcam do zapoznania się z materiałem (forma prezentacji) zwłaszcza trenerów i instruktorów, którzy chcą wzbogacić swój warsztat pracy i stale się rozwijać. 

Praktyczne zastosowanie Modelu i7W w budowaniu wspierającej relacji trener – zawodnik. link:prez_i7W_SOSi7w.pdf (mlodziezowasiatkowka.pl)

Poza tym zachęcam do obejrzenia dokumentu o wybitym kolarzu Ryszardzie Szurkowskim , który niestety przegrał walkę z chorobą.

link:RYSZARD SZURKOWSKI - WYŚCIG PRZEZ ŻYCIE. DOKUMENT O WIELKIM MISTRZU - YouTube

  


29.01.2021 r.

Witam, dziś zachęcam do skorzystania na zajęciach, treningach z tak ostatnio popularnego crossfit-u. Warto zaznajomić się z podstawami tej aktywności.

Ojcem i twórcą tej nazwy jest Greg Glassman, Amerykanin, były gimnastyk. Stworzył on podstawy do treningu o bardzo wysokiej intensywności, która ma przynosić efekty w krótkim czasie. Treningi CrossFit-u łączą w sobie rozwój 10 cech: wytrzymałości, odporności, siły, elastyczności, koordynacji, równowagi, sprawności, dokładności, mocy i szybkości.

CrossFit opiera się na prostych ćwiczeniach, w większości przeciwko oporowi własnego ciała, a narzędziami są sztangi, hantle, kettlebells, liny, skrzynie do skoków. Wysoką intensywność osiąga się poprzez skrócenie czasu przerw, trening do odmowy, zwiększanie ciężarów. Dodatkowo, CrossFit zwraca baczną uwagę na mobilność stawową, technikę wykonywania ćwiczeń oraz co ciekawe, wyznaczył jasny trend co do sposobu odżywiania.


link do wykładu i podstaw cross fit-u

 https://tiny.pl/rjqff


04.12.2020 r.

Witam, proponuje obejrzeć wszystkim bez wyjątku dokument na temat już niestety nieżyjącej Pierwszej Damy polskiego sportu Ireny Szewińskiej, dokument o jej początkach, przebiegu kariery, o największych sukcesach ale również o rodzinie, która była dla Niej najważniejsza. Jeden z ostatnich wywiadów Ireny Szewińskiej - naprawdę warto.

Pierwsza Dama lekkoatletyki – reportaż o Irenie Szewińskiej - YouTube

 


Link do  webinaru podczas którego zostanie poruszony temat  regeneracji w mikrocyklu treningowym w okresie startowym oraz po zakończeniu sezonu. Ponadto poruszony będzie temat treningu w okresie roztrenowania i jego znaczenie w kontekście przygotowania zawodników do kolejnego sezonu.

Webinar poprowadzą trenerzy przygotowania motorycznego: Bartosz Groffik i Bartosz Bibrowicz .

Bartosz Bibrowicz:

Trener przygotowania motorycznego, fizjoterapueta, od 2016 związanych z Chińskim Komitetem Olimpijskim. W latach 2017-2018 członek sztabu Raula Lozano w Chińskiej Reprezentacji Chin . Uczestnik Mistrzostw Świata w 2018 roku, Igrzysk Azjatyckich oraz 2 edycji Ligi Światowej. Członek sztabu odpowiedzialny za planowanie treningu motorycznego, medycznego, powrót do kontuzji oraz regenerację.

link do webinaru: 

https://www.youtube.com/watch?v=D7cIpFGykCk&feature=emb_logo

pozdrawiam

 


Oto najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować, aby bezpiecznie spędzić wakacje:

 

 1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
 2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.
 3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
 4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
 5. Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
 6. Nie rozmawiaj z obcymi.
 7. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.
 8. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.
 9. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.
 10. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
 11. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
 12. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
 13. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 14. Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
 15. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
 16. W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
 17. Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
 18. Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
 19. Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
 20. Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź skórę na obecność kleszczy.
 21. Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
 22. Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
 23. Nie rozpalaj ogniska w lesie.
 24. Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
 25. Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
 1.  

Witam, dziś mam propozycje dla wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów, instruktorów.
temat to : Bezpieczny powrót do treningu po długiej przerwie. Zachęcam do obejrzenia prezentacji zrobionej przez dr Dariusza Harmacińskiego, fizjoterapeuty, terapeuty ruchowego, trenera.


pozdrawiam
 

Dziś coś dla miłośników siatkówki

Witam,

Dzisiaj zaproponuję  ćwiczenia z piłką doskonalące odbicia oburącz sposobem górnym (pamiętajcie podczas ich wykonywania o prawidłowym koszyczku i o poprawnie ułożonych łokciach) . Do prawidłowo ułożonych kciuków i dłoni niech posłuży  ten materiał, poproś rodzica, brata lub siostrę do pomocy przy tym ćwiczeniu:

https://www.youtube.com/watch?v=HF-F1UNAeKE&fbclid=IwAR3weWgl2OLbpP0pmzOx-4uHvxJIpVcfSB-bx5Bu3v7RnAIrICwB_DCQvLU

No i zadanie główne, to 16 ćwiczeń, które można wykonać w domu. . Jeśli zabraknie Ci siły zatrzymaj się, odpocznij i zacznij od nowa, a jeśli, któreś z nich sprawia Ci kłopot i nie możesz wykonać, zatrzymaj video i poćwicz. :

https://www.youtube.com/watch?v=D8MipUt8Miw&t=3s

Przed rozpoczęciem wykonaj rozgrzewkę (ćwiczenia wykonuj poprawnie, oprócz tego, że w trakcie wykonywania widzicie je w materiale video, są one jeszcze szczegółowo omawiane):

https://www.youtube.com/watch?v=iJdgErtfSzo

Po zakończonym treningu wykonaj ćwiczenia rozciągające:

https://www.youtube.com/watch?v=Mb6gLj9FYLI&t=6s

 


 

PROPOZYCJA Z 11 MAJA 2020

Zachęcam do obejrzenia warsztatów on-line z prawidłowego odżywiania się -  temat dotyczy cukrów w żywieniu sportowca i nie tylko: link:https://www.youtube.com/watch?time_continue=2503&v=0yrK6DpHmdU&feature=emb_logo

 Proszę zacząć oglądać filmik od 22 minuty, pozdrawiam.


Polecam ćwiczenia z Gosią Reysner : https://4f.com.pl/4ftrenujzdomu-trening-8-gosia-reysner

oraz  głównie dla dziewcząt prosty układ taneczno - ćwiczebny do teledysku Dua Lipa :-)

https://www.youtube.com/watch?v=YvVonQ7LUJ0&list=RDYvVonQ7LUJ0&start_radio=1&t=0

pozdrawiam


Witam :-)

warto obejrzeć materiał na temat zdrowego odżywiania się https://www.youtube.com/watch?v=4GLtkpTnfE8&feature=youtu.be

proszę zacząć oglądanie materiału od 1godz. i 26 minuty ( przynajmniej pół godzinki), posłuchać o zasadach zdrowego odżywiania się sportowca, znaleźć tu można wiele ciekawych wskazówek oraz wiele pożytecznych informacji przedstawionych w bardzo zrozumiały sposób.

pozdrawiam


witam :-) dziś super ćwiczenia z elementami crossfitu dla początkujących

https://www.youtube.com/watch?v=QkeTQAVr9F0&list=RDQMfeqBegK0C-U&start_radio=1

oraz do obejrzenia kilka akcji jednej z najlepiej atakujących na świecie z Dominikany Martinez

https://www.youtube.com/watch?v=vWniX-YI4bg&feature=youtu.be


kolejny zestaw ćwiczeń domowych
 
oraz do obejrzenia młody Polski talent w Barcelonie być może następca Roberta Lewandowskiego :-)

 

 
Jeszcze jeden polski talent , który warto zobaczyć

 

Zestaw  3 ćwiczeń do wykonania w domu prowadzone przez Wilfredo Leona. 

 

https://4f.com.pl/4ftrenujzdomu-trening-2-wilfredo-leon

 

Pozdrawiam


 LINK DO ĆWICZEŃ: rodzic z dzieckiem

https://www.youtube.com/watch?v=hBFLp08y33Y

Oraz link do tie breaka w finale mistrzostw świata w piłce siatkowej z 2018 POLSKA- USA  warto obejrzeć i powspominać
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 
do góry | modyf: MDK 2020-04-2, 12:24 | 1676 odsłon
Odwiedziny: 2690 :: unikalnych: 807 :: Dzisiaj: 2 :: Wczoraj: 151 :: Online: 1 :: Najwięcej odwiedzin: 315 (27-07-2021) :: | administracja
2469